Mostanság egyre több otthonban van egynél több számítógép, és internet kapcsolattal is egyre többen rendelkeznek. Ezért kézenfekvő, hogy meg akarjuk osztani az internetet a számítógépek között. Ilyenkor vesz az ember egy routert, majd összedugja, és nagy az öröm, mert van internet minden gépen. Viszont egy rosszul beállított router komoly biztonsági problémákat okozhat.
Ebben a cikkben a router beállítás legfontosabb pontjait nézzük meg.
Minden routeren van 1db WAN csatlakozó (komolyabb routereken 2db is előfordul) + 4 darab LAN csatlakozóval. Típustól függően antennával is (akár 2-4db) rendelkezhet, ha vezeték nélküli router-ről beszélünk. A LAN és a WAN csatlakozó között az a különbség, hogy a WAN a bejövő kapcsolat csatlakozója, azaz a modemből jövő kábelt ide kell dugni. Mindig más színnel, vagy különvett csatlakozóval jelölik.
A LAN portokba lehet dugni a számítógépeket. A kábelek lehetnek egyenes, vagy keresztkötésűek is, mert a legtöbb router ismeri az “auto crossover”-t. Viszont lehetőség szerint egyenes kötésű kábelt használjunk.
A router alján van egy adattábla, amiről tájékozódhatunk néhány fontosabb dologról, az alapbeállításokról, ha volt olyan rendes a gyártó, hogy ráírja. Azonban sok esetben nem így van.
Nyitunk egy böngészőt, és az adattáblán lévő ip címet beütjük. Ekkor bejön a router webes konfigurációs felülete, amelynek használatához szükségünk lesz egy felhasználónévre és jelszóra, amely kiderül a felhasználói kézikönyvből, vagy szintén a router alján található adattábláról. Ha elfelejtettük a jelszót, a készüléken található egy fekete kis “Reset” feliratú lyuk, amibe ha pl.: egy tollat be nyomunk és 5mp-ig nyomva tartjuk a benne lévő gombot, akkor vissza áll a gyári alap beállításra.
A következő variációkat próbálhatjuk meg általában a routereknél:
– Felhasználóinév: admin, Admin, Administrator, Superuser, root
– Jelszó: admin, Admin, password, 1234, smcadmin
Ha minden jót csináltunk, akkor a következő képernyőre kell jutnunk:
Ezek után állítsuk be az internet csatlakozás módját. Erre két lehetőség van, az egyik hogy végig megyünk egy varázsló segítségével a “Quick Setup” menüpont alatt, vagy rá kattintunk a “Network” menüpontra és azon belül a “WAN”-ra.
- Dynamic IP:
DHCP határozza meg a WAN beállításait. Ilyenkor az internet szolgáltató automatikusan átadja a beállításokat a routernek. - Static IP:
Statikus IP beállítások, a szolgáltató a szerződés mellé adja a konfigurációt. - PPPoE:
Régebben főleg csak ADSL internetre volt jellemző, de sok esetben használják a szolgáltatók optikai és kábeles (koax) internetnél is. A csatlakozáshoz felhasználónév / jelszó páros szükséges.
Ha sikerült az internetet beállítanunk mehetünk tovább a WiFi beállításokra.
A legtöbb routert a gyártók alap beállításként WiFi titkosítás nélkül adják ki. Minden esetben érdemes titkosítást használni. Elsőnek is menjünk át a “Wireless” menüpontra.
SSID: A WiFi hálózat neve
Region: Tartózkodási régió, a csatornák miatt fontos.
Channel: Használt csatorna, ha nincs gond, automatán érdemes használni.
Mode: Használt átviteli mód, ami a kapcsolat sebességét határozza meg. Routertől függően több/kevesebb választási lehetőség van.
Security type: Titkosítás módja. WPA-PSK/WPA2-PSK legyen. A PSK jelentése: előre megadott kód.
Security option: WPA2 AES legyen titkosítás típusa. A többi titkosítás gyengébb, mivel megtörhetőek. A WEP akár 1-2 óra alatt, a TKIP pár nap alatt. Az AES titkosítás jó erős jelszóval nem törhető fel.
PSK keyphase: Előre megosztott kulcs. Tartalmazzon nagy és kisbetűt, számot, speciális karaktert, és ha biztonságos jelszót szeretnénk, akkor legalább 8-12 karakterből álljon.
Ezek után próbáljunk meg egy laptop-ról vagy egy telefonról felcsatlakozni a WiFi hálózatunkra. Ha mindent jól állítottunk be, akkor működnie kell az internet kapcsolatnak és a WiFi-nek is.
Amennyiben elakadt, vagy nem sikerül beállítania, hívjon minket!
NON-STOP hívható számunk: 06-30/594-9843